המדריך למצית בתי כותבים בניו אינגלנד – ברוק קלארק

המדריך למצית בתי כותביםספרים על ספרים יש בהם קסם מסוים; כך אהבתי את "הסיפור השלושה עשר", את "צילה של הרוח" ועוד ועוד.

המדריך למצית בתי כותבים בניו אינגלנד התכוון גם הוא להיות ספר שכזה.

 סם פלסיפר שרף בטעות (כך הוא אומר) את ביתה של אמילי דיקנסון, ובאותה הזדמנות מצאו את מותם גם שני אנשים שהיו באותו זמן בבית. סם נשפט ונדון לעשר שנים בכלא, השתחרר, נישא לאשה אחת והקים משפחה כל-אמריקנית בפרברים הכל-אמריקנים, ונראה שנטש ודחק את עברו.

 אלא שהעבר – חזר והתדפק בדלתן "מרגע שהעבר חוזר פעם אחת הוא ממשיך לחזור ולחזור, לא רק חלק מסוים מהעבר, אלא כולו, כל ההמון הנשכח של חייך פורץ מהגלריה ומסתער עליך, ואין טעם להסתתר מההמון, הוא ימצא אותך בסופו של דבר. זה ההמון שלך ורק אותך הוא מחפש." (עמ' 38)

 ומרגע שהעבר חוזר, מוצתים שוב בתיהם של סופרים, וסם הוא שוב החשוד המיידי בהצתה.

 המדריך למצית בתי כותבים בניו אינגלנד אמור להיות ספר זכרונות, משום שבמהלך המאורעות המתוארים בספר הזה – שיטוטיו של סם בין עיירות ובתי כותבים בניו-אינגלנד, כאשר הוא מגיע לאיזו חנות ספרים "התברר שמחלקת ספרי הזכרונות היא המחלקה הגדול ביותר בחנות, ובדרכה היתה בית המועצות של הספרות לאחר שבלעה כמעט בשלמותן את המדינות הקטנות והמיושנות יותר של הבדיון והשירה." (עמ' 91)

 הספר הזה התכוון להיות סוג של בלש, וגם עוד ספר עם תיאור ציני מעט של הכל-אמריקניות, יחד עם סקירה של סופרים וספרים אמריקניים; כל אלה הוא התכוון להיות…

ולא כל כך הצליח; כך התעלומה לא ממש תעלומה, והציניות לא לגמרי ציניות. גם הכל-אמריקניות לא ממש מייצגת, והסופרים והספרים מוזכרים בעיקר בשמם, כך שמי שלא גדל עליהם (כן, את רובם אני מכירה אבל אל נכללו בתכנית הלימודים שלי בבית הספר היסודי או התיכון), לא לגמרי יזדהה עם הכתוב.

טוב בעיקר להעביר את הזמן בנעימים, בין ספרים.

ציטוט אחד, בכל זאת, שמאד אהבתי:

 "ואולי זאת סיבה נוספת לכך שאנשים קוראים: לא כדי להרגיש פחות בודדים, אלא כדי שאנשים אחרים יחשבו שהם נראים פחות בודדים עם ספר בידיהם, וכך לא ירחמו עליהם ויעזבו אותם במנוחה." (עמ' 170)

 המדריך למצית בתי כותבים בניו אינגלנד, ברוק קלארק. תרגום (משובח למדי): יעל אכמון. הוצאת מחברות לספרות (301 עמודים)

(פורסם ב – 1 אוגוסט, 2010 בפורום הספרים של YNET)

(An Arsonist's Guide to Writers' Homes in New England – Brock Clarke)


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *