כל מה שנהרס כל מה שנשרף – ולס טאואר

כל מה שנהרססיפורים על הספר הפסטורלי האמריקני, ומה שמסתתר מאחורי הפאסאדה הזו, העמדת הפנים הזו של פסטורליה.

כי מאחורי השלווה כביכול, מאחורי העלווה הירוקה, השדות, הנחלים, מסתתרים חיים עצובים, מסוכסכים ובעיקר מבוזבזים.

משפחות מפורקות, אנשים המתגעגעים לנשותיהם לשעבר, ילדים בין שני בתים, זכרונות עמומים מילדות לא מאושרת במיוחד; בכלל – הזכות החוקתית הכל-אמריקנית לרדוף אחר האושר לא מוצאת לה כלל ביטוי בסיפורים הללו.

כך – ילדים ונערים שהיחסים שלהם עם הוריהם החורגים מסובכים דיים עד לאיבה גלויה כמעט, או לא כמעט, אחים ובני דודים מנהלים יחסי אהבה-שנאה, המושפעים ונשענים על עבר משותף.

בוב מונרו, גיבור החוף החום, מנסה להתגבר על געגועיו לאשתו לשעבר, שוהה בבית החוף של דודו רנדל, אותו הבטיח לשפץ בתמורה למגורים, ומנסה למצוא נחמה בדגים ושאר יצורים ימיים שהוא מוצא בחוף הים הסמוך לבית, ובאקווריום הגדול אותו הוא מטפח.

המספר בדלת בעיניך איש מבוגר, מתנועע בכבדות, בא לשהות אצל בתו, ובמשך היום עוקב בעיניו אחרי המתרחש אצל השכנה ממול, שאנשים באים ונוקשים בדלתה ונכנסים, ויוצאים, והוא מעולם לא ראה אותה.

ביריד איש אחד פוגש אשה אחת, והם משאירים את ילדיהם שישגיחו זה על זה בזמן שהם פונים לענייניהם; וילדים, כמו ילדים, מסתכסכים ביניהם, והאחד בורח לשני ומתחבא. ושם במחבוא הוא פוגש איש עם חגורה ובאבזמה אבן טורקיז מבריקה…

הסיפור האחרון, הנושא את שם הספר – כל מה שנהרס כל מה שנשרף – כביכול אינו שייך לספר; כמו בתמונות מחיי הכפר של עמוס עוז, הסיפור האחרון נוגע לעולם אחר ולזמן אחר. כל מה שנהרס כל מה שנשרף הוא סיפורם של הויקינגים ומסעות ההרס שלהם, וחוסר הטעם שבהרג המיותר ובתאוות הדם.

מומלץ לאוהבי הסיפור הקצר.

כל מה שנהרס כל מה שנשרף  – ולס טאואר. תרגום (משובח) דנה אלעזר-הלוי. הוצאת מחברות לספרות. (236 עמודים)

(פורסם ב – 10 ספטמבר, 2010 בפורום הספרים של YNET)

 

(Everything Ravaged, Everything Burned – Wells Tower)

Share

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *