משחקו של המלאך – קרלוס רואיס סאפון

משחקו_של_מלאך

ספר שמתחיל כך: "סופר לעולם אינו שוכח את הפעם הראשונה שבה הוא מקבל כמה פרוטות או כמה שבחים תמורת סיפור פרי עטו. לעולם הוא אינו שוכח את הפעם הראשונה שבה הוא חש את הארס המתוק של היוהרה מתפשט בדמו וחושב שאם עלה בידו שאיש לא יבחין בחוסר כישרונו, הרי ייתכן שחלום הספרות יצליח ככלות הכול לספק לו קורת גג, משהו חם לאכול בערבו של יום, ואת הדבר אשר אליו הוא שואף יותר מכל – לראות את שמו מודפס על פיסת נייר עלובה שתאריך ימים אחריו. סופר נידון לזכור את הרגע הזה מפני שמאותו יום והלאה הוא אבוד, ולנשמתו יש מחיר."; ספר שמתחיל כך לא יכול להיות ספר רע.

 קרלוס רואיס סאפון יודע לספר סיפור, כזה שלוקח את הקורא וסוחף אותו לעולם אחר, מרתק, מרהיב, כזה שאין שום רצון להניח את הספר מהיד; קצת כזה כמו ספרו הקודם של סאפון – צלה של הרוח.

 ולא רק סיפור אחד יש בספר הזה; שלוש עלילות מרכזיות בו, כל אחת מהן יכולה לפרנס ספר בפני עצמו, וכולן קשורות לגיבור הספר.

 ישנה העלילה הנוגעת למספר כסופר, הנאלץ להתפרנס מכתיבת ספרי מתח "זולים" בשם בדוי,  "משכתב" ספר לחברו / מיטיבו וחולם לכתוב את יצירת חייו.

 ישנה העלילה הנוגעת לסיפור האהבה בינו לבין נערה אחת, הנאהבת גם על ידי אותו חבר / מיטיב.

 ישנה העלילה הגותית, האפלה, הלוקחת את הקורא לרחובות האפלים של ברצלונה, לבתי הקברות שלה, לבתיה הנטושים, למרתפיה… כל אלה יחד עם חלומות ביעותים, חלקם נבואיים; בן דמותו של לוציפר המסתובב סביב-סביב לגיבור, וכמובן – בית הקברות לספרים נשכחים, הזכור לקוראי "צלה של הרוח".

 בין לבין ישנם אזכורים מרומזים יותר או פחות לספרים אחרים, כולם מן הקלאסיקה, מעין חידון לקורא – האם יצליח לזהות את כל הספרים ? את חלקם ?

ואולי הקורא לא תמיד יבין על מה מדובר?

האם הגיבור מוכר נשמתו לשטן? האם השטן הגיע לברצלונה? האם סובל המספר מפיצול אישיות כמו ד"ר ג'קיל? האם קנה לעצמו נעורי נצח כמו דוריאן גריי?

ועוד אזכורים רבים ושונים, ומעל הכל, כך נדמה, מבט אירוני של הסופר על הכתיבה והקריאה ועולם הספרות בכלל.

 סוחף, מרתק, מותח (541 עמודים בשלושה ימים בסך הכל, מתוכם יום אחד מחלה). עוד ספר נהדר בסדרת ה"קרא ושכח" , כי תוכנו נשכח מהר למדי, אבל הקריאה בו היא כיף גדול.

משחקו של המלאך – קרלוס רואיס סאפון. תרגום (מצוין) : מרינה גרוסלרנר. הוצאת: כנרת זמורה ביתן. (542 עמודים)

(פורסם ב– 6 ינואר, 2011 בפורום הספרים של YNET)

(The Angel's Game (El Juego del Angel, 2008)– Carlos Ruiz Zafon)


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *