קריסטין לוורנסדטר – סיגריד אונדסט

קריסטין לוורנסדטר

קריסטין לוורנסדטר (בתו של לוורנס, זה פירוש השם) היא נערה צעירה בנורבגיה של ימי הביניים, חיה בכפר אחד שבו משפחתה נחשבת ומיוחסת (ואף עשירה, באופן יחסי, כמובן).

 ימי הביניים בהם נשים עברו מחזקתם של האבות לחזקת הבעלים, ואף קריסטין מיועדת לאיש, שנחלת משפחתו קרובה לנחלת משפחתה, והאיחוד הזה בין שני הצעירים נעשה מתוך חישובי מעמד וחישובים כלכליים. (ממש כמו כל נישואין לאורך מאות בשנים).

 קריסטין, בעלת נפש צעירה ותאבת חיים, קרובה לאביה והוא אליה, בעוד אמה מסתובבת מרת נפש, בדרך כלל, אולי משום שאיבדה ילד אחרי ילד.

 אדוקים בדתם, מקיימים את כל המצוות ואף מחמירים בהן, וקריסטין – נפש צעירה ותאבת חיים, מגלה עניין בשכנה, בן האכרים, ממעמד נמוך מעט משלה; בעצם – את העניין שגלתה בו תגלה בנפשה רק בשלב מאוחר יותר של חייה, כאשר תאורס לאיש שאין היא אוהבת.

 קריסטין – נפש צעירה ותאבת חיים מבקשת לה לאיש אדם שהיא אוהבת, ולא האיש שלו היא מאורסת והסכמים נחתמו בין המשפחות.

 יש בכך כדי להמיט עליה חרפה, אולי, לנשלה מירושתה, אולי.

 לא ספר גדול או קאנוני, אבל כזה הנקרא בנשימה עצורה כמעט, מתאר בלשון חיה את החיים של אז, במקומות רחוקים, עם המיתוסים המקומיים.

 בחלק מן הספר נזכרתי ב"האפיפיורית יוהאנה"; התיאורים החיים, היכולת לפרוס בפני הקורא/ת במאה העשרים ואחת, חיים של לפני כאלף שנים, כל אלה עושים את הספר הזה ראוי עד מאד לקריאה.

תודה לממליצים כאן בפורום, תודה לזלדה שהחליטה לפנות מקום בספרייתה, וכך זכיתי לספר הזה; עכשיו צריך להשיג את ההמשך.

קריסטין לוורנסדטר – סיגריד אונדסט – הוצאת שוקן. (429 עמודים)

 

(פורסם ב– 11 מרץ, 2011 בפורום הספרים של YNET)

 

(Kristin lavransdatter: Karnsen – Sigrid Undset)


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *