ארכיון פוסטים מאת: Greek Goddess (איריס גנור)

אודות Greek Goddess (איריס גנור)

״מקסם טלוויזיה נראה רחוק בהשוואה למסע אל תוך הדף. להיות בתוך ספר. להתגנב פנימה, אל קפל המפגש בין שני דפים, לחיות במקום שעינייך חולפות בו על פני המילים ומציתות עולם שלם של עשן וסכנה, צבע ועונג שלו. מסע שאף אחד אינו יכול לקטוע במעבר לערוץ אחר. קסם מתמשך״. (מתוך מעוף העורב, אן-מרי מקדונלד) כשהייתי צעירה מאד קראתי תמיד 3 ספרים במקביל... הייתי מין ילדה חנונית כזאת (אז לא ידעו מה זה חנונים) שלא יצאה לשחק בחוץ, כי בדיוק הייתי באמצע איזה ספר. לכן, עד היום אני לא ממש יודעת לקפוץ בחבל, או לשחק בחמש אבנים.. אבל אני יודעת מהו מצח בהט, ומהם שיחי גלמושים, ומיהי אן-קורדיליה . הכרתי את כל חברי השביעיה הסודית והחמישיה הסודית.. אחר כך קראתי את הספרים בספריה, על-פי הסדר על המדפים... ואת ספרי עם עובד, על פי סדר הוצאתם... השם "אלה יווניה" או Greek Goddess בלשון לועז הוא השם בו התחלתי לפרסם סקירות ספרים, ועל כן השארתיו בשם הבלוג. בכינוי הזה אני מוכרת גם כמנהלת פורום ספרים ב- YNET http://www.ynet.co.il/home/0,7340,L-859-202,00.html ולמי שלא יודע/ת איריס היא אלת הקשת בענן במיתולוגיה היוונית, ומכאן מקור הכינוי. וכל אוהבות ואוהבי הספרים באשר הם - מוזמנות ומוזמנים לבקר

מארועי השבוע בתרבות וספרות 19-25.1.2020

יום ראשון – 19.1.2020

19.1.2020 – 10:30 – כתונת הפסים
מרצה: פרופ' חיים באר
מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית – שד' הנשיא 89, חיפה

19.1.2020 – 18:00 – הסלון הספרותי: שלוש
אריק גלסנר מארח את דרור משעני
משכנות שאננים – ימין משה, ירושלים

19.1.2020 – 19:00 – ממה עשוי התפוח
שירה חדד על עמוס עוז
תמול שלשום – סלומון 5, ירושלים

יום שלישי – 21.1.2020

21.1.2020  – 10:30  – "פנים אחרות", מתוך: "בכפות המנעול"
מרצה: ד"ר רוחמה אלבג
מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית – שד' הנשיא 89, חיפה

21.1.2020 – 19:30 – על נהגי אוטובוס ואלים אחרים
עם: אתגר קרת
קנטה – גן העיר, אבן גבירול 71, תל אביב

21.1.2020 – 20:00 – נדב הלפרין: מיטב השירה החדשה
עם: עומר ולדמן, עמיחי חסון, רוני סומק, בכל סרלואי, אבישלום פון שילוח
מוזיקה מאת חי אפיק
בית ביאליק – ביאליק 22, תל אביב

21.1.2020 – 20:00 – כוכב עולה, עם: לוטם טאוב ואיתמר הילדסהיים
התזמורת הקאמרית הקיבוצית נתניה
מנצח: גיא בראונשטיין | סולנים: לוטם טאוב – סופרן, איתמר הילדסהיים – טנור
פרנץ שוברט: הפתיחה ל"רוזמונדה"
וולפגנג אמדאוס מוצרט: רצ'יטטיב ואריה מתוך דון ג'ובני "משלוותה נובע אושרי"
ג'ורג' פרידריק הנדל: אריה מתוך רוזלינדה "רועה עני של עדר קטן"
וולפגנג אמדאוס מוצרט: אריה מתוך דון ג'ובני "הכה בי מזטו היפה"
ג'ורג' פרידריק הנדל: מתוך יוליוס קיסר "אני מעריצכן, עיניי"
לודוויג ואן בטהובן: דואט מתוך פידליו "עתה אהובתי, עתה אנו לבד"
וולפגנג אמדאוס מוצרט: דואטינו מתוך דון ג'ובני "שם נשלב ידיים"
פליקס מנדלסון: סימפוניה מס' 4 "האיטלקית".
היכל התרבות – נהריה

21.1.2020 – 20:30 – מידות טובות: על אידיאל היופי הנשי, מרובנס ועד גוטייה
עם: יערה קידר
טוקהאוס – נמל תל אביב

יום רביעי – 22.1.2020

22.1.2020 – 19:30 – קאראווג'יזם הולנדי
מרצה: יונתן הירשפלד
קתדרה
מוזיאון ארץ ישראל – חיים לבנון 2, תל אביב

22.1.2020 – 20:00 – כוכב עולה, עם: לוטם טאוב ואיתמר הילדסהיים
התזמורת הקאמרית הקיבוצית נתניה
מנצח: גיא בראונשטיין | סולנים: לוטם טאוב – סופרן, איתמר הילדסהיים – טנור
פרנץ שוברט: הפתיחה ל"רוזמונדה"
וולפגנג אמדאוס מוצרט: רצ'יטטיב ואריה מתוך דון ג'ובני "משלוותה נובע אושרי"
ג'ורג' פרידריק הנדל: אריה מתוך רוזלינדה "רועה עני של עדר קטן"
וולפגנג אמדאוס מוצרט: אריה מתוך דון ג'ובני "הכה בי מזטו היפה"
ג'ורג' פרידריק הנדל: מתוך יוליוס קיסר "אני מעריצכן, עיניי"
לודוויג ואן בטהובן: דואט מתוך פידליו "עתה אהובתי, עתה אנו לבד"
וולפגנג אמדאוס מוצרט: דואטינו מתוך דון ג'ובני "שם נשלב ידיים"
פליקס מנדלסון: סימפוניה מס' 4 "האיטלקית".
גבעת ברנר

יום חמישי – 23.1.2020

23.1.2020 – 17:30 – "האדם אינו אלא": קריאה בשירו הגדול של טשרניחובסקי ודיון על מושג הזיכרון האוטוביוגרפי
מרצה: פרופ' אריאל הירשפלד
קתדרה
מוזיאון ארץ ישראל – חיים לבנון 2, תל אביב

23.1.2020 – 20:00 – כוכב עולה, עם: לוטם טאוב ואיתמר הילדסהיים
התזמורת הקאמרית הקיבוצית נתניה
מנצח: גיא בראונשטיין | סולנים: לוטם טאוב – סופרן, איתמר הילדסהיים – טנור
פרנץ שוברט: הפתיחה ל"רוזמונדה"
וולפגנג אמדאוס מוצרט: רצ'יטטיב ואריה מתוך דון ג'ובני "משלוותה נובע אושרי"
ג'ורג' פרידריק הנדל: אריה מתוך רוזלינדה "רועה עני של עדר קטן"
וולפגנג אמדאוס מוצרט: אריה מתוך דון ג'ובני "הכה בי מזטו היפה"
ג'ורג' פרידריק הנדל: מתוך יוליוס קיסר "אני מעריצכן, עיניי"
לודוויג ואן בטהובן: דואט מתוך פידליו "עתה אהובתי, עתה אנו לבד"
וולפגנג אמדאוס מוצרט: דואטינו מתוך דון ג'ובני "שם נשלב ידיים"
פליקס מנדלסון: סימפוניה מס' 4 "האיטלקית".
עין השופט

23.1.2020 – 20:00 – אז איך קוראים לך עכשיו?
הרצאה במסגרת הסדרה "נשית מדוברת"
בית שיח נשים – פתח תקווה

23.1.2020 – 20:00 – יום הולדת 223 לשוברט
התזמורת הקאמרית הישראלית
מנצח: אולד דונהופר
סופרן: תהלה ניני גולדשטיין
כינור: סרגיי אוסטרובסקיפתיחה תזמורתית "בסגנון איטלקי" ברה מז'ור ד' 590
"סַלְבֶה רֶגִינָה" לסופרן ולתזמורת כלי קשת בלה מז'ור, ד' 676
רונדו בלה מז'ור לכינור ולתזמורת כלי קשת, ד' 438
הליד "גְרֶטְכֶן ליד הכישור" למילות יוהאן וולפגנג פון גתה בתזמור מקס רגר, ד' 118
פולונז לכינור ולתזמורת כלי קשת בסי במול מז'ור, ד' 580
נגינת ביניים מס' 3 והרומנסה "ירח מלא זוהר על פסגות" ממוזיקת הליווי למחזה "רוֹזֶמוּנְדֶה", ד' 797
סימפוניה מס' 2 בסי במול מז'ור, ד' 125
מוזיאון תל אביב לאמנות – שד' שאול המלך 27, תל אביב

23.1.2020 – 20:00 – נורית זרחי בבית ביאליק
לכבוד צאת הספר: "בלוז לתינוקות נולדים"
בית ביאליק – ביאליק 22, תל אביב

23.1.2020 – 21:00 – אחינעם ניני בזכרון יעקב
אלמא – מרכז אמנויות

יום ששי – 24.1.2020

24.1.2020 – 10:00 – אתי החיים משחק הרבה
ציפי גון גרוס בשיחה עם דוד גרוסמן
קתדרה
מוזיאון ארץ ישראל – חיים לבנון 2, תל אביב

24.1.2020 – 11:00 – מגדר ועולם משתנה: סיור במוזיאון
מוזיאון תל אביב לאמנות – שד' שאול המלך 27, תל אביב

24.1.2020 – 13:00 – כוכב עולה, עם: לוטם טאוב ואיתמר הילדסהיים
התזמורת הקאמרית הקיבוצית נתניה
מנצח: גיא בראונשטיין | סולנים: לוטם טאוב – סופרן, איתמר הילדסהיים – טנור
פרנץ שוברט: הפתיחה ל"רוזמונדה"
וולפגנג אמדאוס מוצרט: רצ'יטטיב ואריה מתוך דון ג'ובני "משלוותה נובע אושרי"
ג'ורג' פרידריק הנדל: אריה מתוך רוזלינדה "רועה עני של עדר קטן"
וולפגנג אמדאוס מוצרט: אריה מתוך דון ג'ובני "הכה בי מזטו היפה"
ג'ורג' פרידריק הנדל: מתוך יוליוס קיסר "אני מעריצכן, עיניי"
לודוויג ואן בטהובן: דואט מתוך פידליו "עתה אהובתי, עתה אנו לבד"
וולפגנג אמדאוס מוצרט: דואטינו מתוך דון ג'ובני "שם נשלב ידיים"
פליקס מנדלסון: סימפוניה מס' 4 "האיטלקית".
מוזיאון תל אביב לאמנות – שד' שאול המלך 27, תל אביב

שבת – 25.1.2020

25.1.2020 – 11:00 – הנסיכה והעדשה המגדרית
הרצאה מוזיקלית והדרכה באשכול התערוכות "עושות הסטוריה"
עם: גיל מרקוביץ, דן בר יעקב
מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית – שד' הנשיא 89, חיפה

25.1.2020 – 11:11 – שחרית מוזיקלית: מוצרט, דבוז'אק
גלעד ריבקין – כנור
אלאונורה לוצקין – כנור,
ג'ניה אורן – ויולה
יונתן גרטנר – ויולה
מרסל ברגמן – צ'לו
אלה פבלובסקי – פסנתר
מוצרט: חמישייה ק. 515 בדו מז'ור
דבוז'אק: חמישייה אופוס 97 במי במול מז'ור
צוותא – אבן גבירול 30, תל אביב

25.1.2020  – 12:00 – בין וינה ואיסטנבול: Turkish Delights
אנסמבל בארוקדה
כנסיית נוטר-דאם – אבו גוש

25.1.2020  – 19:30  – הארי פוטר: צפוי ולא צפוי
עם: אמנון הלל
דיזי פרישדון – דיזנגוף 121, תל אביב

25.1.2020 – 20:00 – כוכב עולה, עם: לוטם טאוב ואיתמר הילדסהיים
התזמורת הקאמרית הקיבוצית נתניה
מנצח: גיא בראונשטיין | סולנים: לוטם טאוב – סופרן, איתמר הילדסהיים – טנור
פרנץ שוברט: הפתיחה ל"רוזמונדה"
וולפגנג אמדאוס מוצרט: רצ'יטטיב ואריה מתוך דון ג'ובני "משלוותה נובע אושרי"
ג'ורג' פרידריק הנדל: אריה מתוך רוזלינדה "רועה עני של עדר קטן"
וולפגנג אמדאוס מוצרט: אריה מתוך דון ג'ובני "הכה בי מזטו היפה"
ג'ורג' פרידריק הנדל: מתוך יוליוס קיסר "אני מעריצכן, עיניי"
לודוויג ואן בטהובן: דואט מתוך פידליו "עתה אהובתי, עתה אנו לבד"
וולפגנג אמדאוס מוצרט: דואטינו מתוך דון ג'ובני "שם נשלב ידיים"
פליקס מנדלסון: סימפוניה מס' 4 "האיטלקית".
דורות

25.1.2020 – 20:00 – יום הולדת 223 לשוברט
התזמורת הקאמרית הישראלית
מנצח: אולד דונהופר
סופרן: תהלה ניני גולדשטיין
כינור: סרגיי אוסטרובסקיפתיחה תזמורתית "בסגנון איטלקי" ברה מז'ור ד' 590
"סַלְבֶה רֶגִינָה" לסופרן ולתזמורת כלי קשת בלה מז'ור, ד' 676
רונדו בלה מז'ור לכינור ולתזמורת כלי קשת, ד' 438
הליד "גְרֶטְכֶן ליד הכישור" למילות יוהאן וולפגנג פון גתה בתזמור מקס רגר, ד' 118
פולונז לכינור ולתזמורת כלי קשת בסי במול מז'ור, ד' 580
נגינת ביניים מס' 3 והרומנסה "ירח מלא זוהר על פסגות" ממוזיקת הליווי למחזה "רוֹזֶמוּנְדֶה", ד' 797
סימפוניה מס' 2 בסי במול מז'ור, ד' 125
מוזיאון תל אביב לאמנות – שד' שאול המלך 27, תל אביב

25.1.2020 – 20:00 – מוצרט: רקוויאם
אנסמבל סולני תל אביב
האנסמבל הקולי הישראלי
אולם רפפורט – חיפה

25.1.2020 – 20:30  – מקהלת "בת קול" מארחת את Young People of New York City
הקונסרבטוריון הישראלי למוזיקה – לואי מרשל 25, תל אביב
הכניסה ללא תשלום

 

בילוי נעים

לאונרדו דה וינצ'י, ביוגרפיה – וולטר איזקסון

שנת 2019 תזכר אצלי כשנת האמנות הפלסטית. לראשונה התחלתי להתעניין בקיומן של תערוכות מיוחדות המתקיימות במוזיאונים שונים באירופה, ואף יותר מכך – לראשונה התחלתי לנסוע במיוחד לתערוכות כאלה, ואם לא נסעתי במיוחד, הרי שהוספתי לכל נסיעה ביקור אחד או יותר בתערוכה מיוחדת בעיר אליה נסעתי.

בינואר נסעתי לוינה כדי לצפות בתערוכה של ברויגל האב בקונסטהיסטורישה מוזיאון בוינה, ומאחר שבאותו זמן הוצגה גם תערוכה של מונה במוזיאון אלברטינה, ביקרתי גם בה. באפריל, בנסיעה לאמסטרדם וברלין, ביקרתי בתערוכות המיוחדות של רמברנדט ברייקס ודיוויד הוקני ב"ואן גוך", שתיהן באמסטרדם, ואת ציוריהם של מנטניה ובליני ראיתי בגמלדה גלרי בברלין.

במהלך השנה קראתי ידיעה על תערוכה לרגל 500 שנה למותו של  דה-וינצ'י העתידה להפתח באוקטובר 2019 בלובר בפריז, ומיהרתי להצטייד בכרטיס כניסה ומועד מובטח למוזיאון, כחודש לאחר פתיחת התערוכה.
(וזאת לדעת, תערוכות מן הסוג הזה מושכות קהל רב, ועל כן כדאי לשריין מועד כניסה מראש, אחרת התורים ארוכים ארוכים וכניסה לתערוכה כלל אינה מובטחת.)

כחודשיים לפני הנסיעה הגיעה לידי הביוגרפיה הנפלאה שכתב וולטר איזקסון על דה וינצ'י, כאילו בהזמנה מראש, וכך יכולתי להתכונן ולהתכוונן לא מעט לקראת התערוכה (ולחסוך לעצמי אכזבה כלשהי ממיעוט הציורים).

להמשיך לקרוא

ארצנו הירוקה והנעימה –עאישה מאליק

ישובים קטנים, קהילות קטנות, כפרים נוטים להיות הומוגניים באוכלוסיה החיה בהם; אנחנו מכירים את זה מקרוב. מן הקיבוצים ועד הישובים הקהילתיים, המושבים וכל אותם מקומות פסטורליים ויפים, שכדי לגור בהם אין די ברצון, וברכישת פיסת נדל"ן, אלא יש לעבור דרך ועדת קליטה ולקבל עליך כל מיני כללי התנהגות הנוהגים במקום. וגם אם אין ועדת קליטה, מעטים האנשים שיבואו לגור במקום שידגיש את שונותם.

ובכל זאת, לעתים יש מי שרוצה לשנות את הדרך המותווית לו, ובוחר לעצמו מקום מגורים שבו ינסה להיטמע, שלא ידעו, שלא ירגישו שבעצם הוא שונה.

בילאל השאם, רואה חשבון אנגלי ממוצא אפגני בחר לחיות יחד עם משפחתו בקהילה קטנה שכזה, בכפר אנגלי מרוחק בשם "אחרית בבל", ובדרך כלל הצליח להיטמע בסביבת מגוריו. היה לו  משרד מצליח ובו כמה וכמה עובדים, היה לו קול במועצת הכפר, בנה של אשתו מנישואיה הראשונים למד בבית הספר המקומי, והיו לו חברים מקומיים, ובכלל, נדמה היה שאין הבדל בינו לבין שכניו, שבחרו אף לקרוא לו "ביל".

אלא שאמו, על ערש מותה, ביקשה כי יקים בכפר מסגד.

"אנשים מתים ותולים את המשאלות שלהם על צווארך עם כל האשמה הכרוכה בכך." (פרק 25)

החל מאותו רגע החלו לעלות כל הרחשים המוסווים של כל אלה המקבלים את האחר, ובלבד שיאמץ את ערכינו ואת דרכי חיינו, ולא יתבלט בריחו או בלבושו, או באורחות חייו. שיהיה כמונו (ויש שיאמרו: ושיגיד תודה על שאנחנו נותנים לו מקום בתוכנו).

להמשיך לקרוא

מארועי השבוע בתרבות וספרות 12-18.1.2020

ביום רביעי השבוע נופיע יחד עם המלחין היווני סטמטיס ספנודאקיס בערב שכולו שמחה, בהיכל התרבות בתל אביב.

וכמובן – לשאר ארועי השבוע

יום ראשון 12.1.2020

12.1.2020 – 10:00 – אהרון אפלפלד: סיפור חיים
מרצה: ד"ר רוחמה אלבג
מדיטק – גולדה מאיר 6, חולון

12.1.2020 – 17:30 – המאה הראשונה: אלהים עובר דירה מירושלים לרומא
כיצד צמחה דת חדשה ואוניברסלית מעולם היהדות?
עם: יסכה הרני
קתדרה
מוזיאון ארץ ישראל – חיים לבנון 2, תל אביב

12.1.2020 – 18:00 – הצבעים הנסתרים של פרידה קאלו
עם: יערה קידר
קתדרה
מוזיאון ארץ ישראל – חיים לבנון 2, תל אביב

12.1.2020 – 19:30 – היהודים וגרמניה בין הנאורות למלחמות העולם – סיפור אהבה נכזבת
עם: דוד ויצטום
קתדרה
מוזיאון ארץ ישראל – חיים לבנון 2, תל אביב

יום שני – 13.1.2020

13.1.2020 – 20:00 – חינוך מודע מגדר
מרצה: טל ברייר בן מוחה
בית התרבות – אור הנר

יום שלישי – 14.1.2020

14.1.2020 – 18:30 – שירים שלא הבנתי
עם: גיל חובב וגלעד שפירא
מדיטק – גולדה מאיר 6, חולון

14.1.2020 – 19:30 – לאה גולדברג: זה מכבר
עם: יואב קוטנר
קתדרה
מוזיאון ארץ ישראל – חיים לבנון 2, תל אביב

יום רביעי – 15.1.2020

15.1.2020 – 19:30 – הסיפור הבלתי נתפס של צ'ילה עזרא
הרצאה חד-פעמית
איכה – אליפלט 26, תל אביב

15.1.2020 – 20:00 – האופרה שרה בצוותא: בארץ אהבתי
לרגל מלאת 50 שנה למותה של לאה גולדברג
עם: ענת צ'רני, יפתח מזרחי, הדר עטרי, דניאלה סקורקה,תום כהן
צוותא – אבן גבירול 30, תל אביב

15.1.2020 – 21:00 – סטמטיס ספנודאקיס
גדול המלחינים היוונים בן זמננו מגיע בפעם הראשונה לישראל
יחד עם 25 נגנים מיוון, שתי זמרות ומקהלת הקיבוץ הארצי.
מנחה: ירון אנוש
היכל התרבות – הוברמן 1, תל אביב

יום חמישי – 16.1.2020

16.1.2020 – 19:00 – זמן שאול
שיחה עם עמליה רוזנבלום
סיפור פשוט – שבזי 36, נווה צדק, תל אביב

16.1.2020 – 20:00 – סטלה מאריס / אליאס ח'ורי
השקה חגיגית
המגדלור – מקווה ישראל 18, תל אביב
הכניסה חופשית

16.1.2020 – 20:00 – י.ס. באך: מיסות של יופי טהור
האנסמבל הקולי הישראלי
התזמורת הסימפונית ירושלים
מנצח –  גאבור הולרונג
אלט – אלון הררי
טנור – איתן דרורי
בס – עודד רייך
תאטרון ירושלים – מרכוס 20, ירושלים

16.1.2020 – 20:30 – אם אכתבך ירושלים
עדי קיסר במפגש עם אלמוג בהר, שאנן סטריט, איאת אבו שמיס
אמנית אורחת: ריף כהן
משכנות שאננים – ימין משה, ירושלים

16.1.2020 – 20:30 – קלאסיקה: מולטיפיאנו
הסינפונייטה הישראלית באר שבע
אנסמבל מולטי פיאנו
מנצח: זיו קוז'וקרו
באך: קונצ'רטו ל-3  פסנתרים בדו
רחמנינוב:  2 קטעים לפסנתר ב-6 ידיים
שוברט/ ליסט/ תמיר: פנטזיית הנודד ל 2 פסנתרים ותזמורת
שוסטקוביץ': קונצ'רטינו ל-2 פסנתרים ומיתרים
שוברט: סימפוניה מס' 4 (הטראגית)
המשכן לאמנויות הבמה – באר שבע

יום ששי – 17.1.2020

17.1.2020 – 9:15 – סיור בעקבות נשים ואהבות
עם: עופרה ברק
נווה צדק – תל אביב

17.1.2020 – 13:00 – אוי אליאס, אליאס
עם: מוני מושונוב, ליליאן ברטו, דרור קרן
מוזיאון תל אביב לאמנות – שד' שאול המלך 27, תל אביב

שבת – 18.1.2020

18.1.2020 – 11:11 – שחרית מוזיקלית: דביסי, רוול
סרגי פוספלוב כינור
יעקב קשין  צ'לו
אירינה זלצ'נובה פסנתר
דביסי: סונטה לצ'לו  ופסנתר ברה מינור
דביסי: סונטה לכינור  ופסנתר בסול מינור
רוול: פאוון (בעיבוד לטריו)
רוול: טריו לפסנתר בלה מינור
צוותא – אבן גבירול 30, תל אבןב

18.1.2020 – 18:30 – בין האצבעות
גיל שוט מארח את רותי נבון
עם: תזמורת פוליפוניה
מדיטק – גולדה מאיר 6, חולון

18.1.2020 – 20:30 – פועם בלב: מוזיקה קאמרית ישראלית
יצירות מאת: ברנדשווילי, ידידיה, רוט, אשרוב, זיסאפל
עינת פבריקנט, מיכאל זרצקל – פסנתר
אסף רוט – כלי הקשה
מוזיאון תל אביב לאמנות – שד' שאול המלך 27, תל אביב

18.1.2020 – 20:30  – אחרי המלחמה
אנסמבל מיתר
מיו: סימפוניה קאמרית מס' 2 – לחליל, קרן-אנגלית, בסון, כינור, ויולה, צ'לו וקונטרבס, אופ. 49, "פסטורלית"
שולהוףדיברטיסמאן לאבוב, קלרינט ובסון
מרטינורביעייה לפסנתר, אבוב, כינור וצ'לו
וילה לובוס: בכיאנס ברזילראס מס' 6 לחליל ובסון
סטרווינסקיסוויטה מתוך "מעשה בחייל" – לכינור, קלרינט ופסנתר
גדעון קלייןשלישייה לכינור, ויולה וצ'לו
מיוסימפוניה קאמרית מס' 3 – לחליל, קלרינט, בסון, כינור, ויולה, צ'לו וקונטרבס, אופ. 71, "סרנדה"
הקונסרבטוריון הישראלי למוזיקה – לואי מרשל 25, תל אביב

18.1.2020 – 20:30 – קלאסיקה: מולטיפיאנו
הסינפונייטה הישראלית באר שבע
אנסמבל מולטי פיאנו
מנצח: זיו קוז'וקרו
באך: קונצ'רטו ל-3  פסנתרים בדו
רחמנינוב:  2 קטעים לפסנתר ב-6 ידיים
שוברט/ ליסט/ תמיר: פנטזיית הנודד ל 2 פסנתרים ותזמורת
שוסטקוביץ': קונצ'רטינו ל-2 פסנתרים ומיתרים
שוברט: סימפוניה מס' 4 (הטראגית)
המשכן לאמנויות הבמה – באר שבע

בילוי נעים

מדריך המכשפות לבריחה – אליקס א' הארו

לא ספר כי אם סיפור, אף לא ארוך במיוחד, אך קסום ביותר.

הידעתם כי "בתולדות העולם היו תמיד רק שני סוגי ספרניות: ספרניות מרירות וצדקניות שהשפתון שלהן מחלחל אל הקמטים סביב שפתיהן והן סבורו תשהספרים הם רכושן הפרטי, ומנויי הספרייה אינם אלא עבריינים מסוכנים שבאים לגנוב אותם; ומכשפות."

ובכן – המספרת היא ספרנית מן הסוג השני, זו שתדע להתאים ספר לכל קורא/ת, זו שתבליט את שדרת הספר המומלץ בפני הקורא/ת המזדמן/ת בלי שידעו כי ישנה הכוונה לקריאה, זו שתתעלם מאי החזרת ספר בזמן, כי ברור שאם מישהו מחזיק ספר כל כך הרבה זמן, הוא ודאי חוזר וקורא בו שוב ושוב; זו שתוציא מן המדף ספרים נשכחים, רק כדי שלא יחושו גלמודים ועצובים.

ויש ילד אחד, שכל הסימנים מראים שהוא מאוכלוסיה מוחלשת, שהספרים הם עבורו מקלט, והוא מחפש רק ספרים שיש בהם קסם. הראשון שהוא לוקח הוא דווקא ספר שאין לו הרבה דורשים, אולי משום ההוצאה המרושלת שלו: "הנסיך הנמלט", ולמרות זאת, הילד מחזיק בספר הרבה מעבר לזמן ההשאלה.

אחר כך הוא שואל ספרי קסם אחרים, חלקם קוסמים לו, חלקם לא (ולנו הקוראות והקוראים הזדמנות להכיר קטלוג של ספרי קסם לבני הנעורים, חלקם אמיתיים חלקם מומצאים – אבל בטוח שנחפש אותם, רק כדי לבדוק, שלא נחמיץ, כאלה שקראנו וכאלה שלא ידענו שיש..).

לפעמים הוא נעלם, ואז הוא חוזר.

עד שהיא משאילה לו את "מדריך המכשפות לבריחה" (בניגוד לדעתה של ספרנית / מכשפה אחרת).

 

הסיפור נשלח לידידי ההוצאה של "תמיר הוצאה לאור" ולא ניתן למכירה

 

מדריך המכשפות לבריחה – אליקס א' הארו. תרגום: לי עברון. הוצאת: תמיר הוצאה לאור

A Withc’s Guide to Escape: A practical Compendium of Portal Fanasies – Alix Harrow

 

 

J – Howard Jacobson

כל המשפחות המאושרות  דומות זו לזו, אך האומללות, אומללות כל אחת בדרכה. וכך גם האוטופיות והדיסטופיות;  כל האוטופיות דומות זו לזו, וכל הדיסטופיות שונות, כל אחד בפני עצמה, כמו גן עדן אחד מול  שבעה מדורי גיהינום.

J הוא מין דיסטופיה שכזו, שונה מאלה שהכרנו, אם כי נוכל למצוא בה היבטים דומים, מופעים מוכרים מדיסטפיות אחרות. כך, למשל, מחיקת ההסטוריה, כמו ב1984 או בברית המועצות, (כמעט דיסטופיה בפני עצמה).

אי שם, בעתיד לא ידוע, ישנו העולם הזה, עולם שיש לו עבר כנראה אפל, אבל ההסטוריה הושכחה, במידה מסוימת, או לפחות, השלטונות לא עודדו מחקר שלה. הם גם לא עודדו צבירת מזכרות, אפילו לא מזכרות משפחתיות (אם כי כמות מוגבלת של מזכרות היתה מותרת, או לפחות העלימו ממנה עין). ספרים נעלמו אפילו מן הספריות, מספרים אחרים נקרעו דפים, לא ניתן היה לגשת לארכיונים, מותר היה להגיש בקשה, אבל איכשהו בקשות לעיון היו הולכות לאיבוד בנבכי הביורוקרטיה.

"“Yes, of course” will be the polite rejoinder to any request you make to inspect certificates of birth or death, or voter lists, or even newspapers dating too far back. But the forms you fill in are never read by anyone. Calls are not returned, applications are lost, the person you were talking to in the morning won’t be there in the afternoon.” (pp. 89)

היה משהו, בעבר, שלא הוזכר במלים, וכבר לא ניתן היה לתת לו ביטוי מובן – WHAT HAPPENED, IF IT HAPPENED, נאמר בלחש, בין אנשים, אם בכלל נאמר. אבל ברור שמשהו היה, משום כל מה שמנסים להשכיח, משום החברה החדשה שנבנתה, ובה האלימות סמויה, אסורה אך מבעבעת בתוך האנשים, עד כדי כך שאלימות בתוך הבית זכתה להעלמת עין גורפת מצד הכל. היה מותר לקלל, אבל רצוי שלא – Swearing was an act of violence to others and an act of ugliness to oneself. It had no place in him.” (pp. 49), והמלה השגורה ביותר היא – "סליחה". כולם מצטערים. כל הזמן.

להמשיך לקרוא

מארועי השבוע בתרבות וספרות 5-11.1.2020

יום ראשון – 5 בינואר, 2020

5.1.2020 – 17:30 – מקורות השראה מבית
עם: יהודית סספורטס
קתדרה
מוזיאון ארץ ישראל – חיים לבנון 2, תל אביב

5.1.2020 – 18:00 – הסלון הספרותי: תומס ברנהרד – "לחטוב עצים"
עם: ד"ר אריק גלסנר
משכנות שאננים – ימין משה, ירושלים

5.1.2020 – 18:30 – מריה האם: האשה אותה ציירו ופיסלו יותר מכל דמות אחרת
מרצה: אפי זיו
מדיטק – גולדה מאיר 6, חולון

5.1.20 – 20:30 – רסיטל לפסנתר עם אלכסנדר קורסנטיה
שופן: פולונז-פנטזיה בלה-במול מז'ור, אופ. 61
שופן: מזורקה ברה-במול מז'ור, אופ. 30 מס' 3
שופן: מזורקה בדו-דיאז מינור, אופ. 30 מס' 4
שופן: מזורקה בדו-דיאז מינור, אופ. 41 מס' 1
שופן: מזורקה בדו מז'ור, אופ. 56 מס' 2
שופן: מזורקה בדו מינור, אופ. 56 מס' 3
שופן: אנדנטה ספיאנטו וגרנד פולונז ברילאנט, אופ. 22
שוברט: סונטה מס' 18 בסול מז'ור, ד. 894
הקונסרבטוריון הישראלי למוזיקה – לואי מרשל 25, תל אביב

 

יום שני – 6 בינואר, 2020

6.1.2020 – 10:00 – רוצחות בשמלה
מרצה: עידית פרי
מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית – שד' הנשיא 89, חיפה

6.1.2020 – 21:00 – מניה: אגדה בחייה
מחזה מאת פנינה גרי
סיפור חייה של מניה שוחט
תאטרון ענבל – יחיאלי 6, נווה צדק, תל אביב
קוד הנחה: 1145

 

יום שלישי – 7 בינואר, 2020

7.1.2020 – 10:00 – הקנטטות הלותרניות: מפגש עם הקנטטות החשובות מאת י.ס. באך ואחרים
יסכה הרני וד"ר איתן אור נוי
קתדרה
מרכז וייל – הנוטע 4, כפר שמריהו

7.1.2020 – 20:00 – הפילהרמונית הצעירה למען "הצל לבו של ילד"
אדוארד אלגר: לארגטו מתוך סרנדה למיתרים במי מינור אופ. 20
יוזף היידן: קונצ'רטו לצ'לו בדו מז'ור
סזאר פרנק: סימפוניה ברה מינור
ז'ורז' ביזה: קטעים מתוך סואיטות "כרמן"
מנצח וסולן- הלל צרי
היכל התרבות – הוברמן 1, תל אביב

7.1.2020  – 20:00 – יום הולדת 147 לביאליק
בסימן 120 להשתקעותו באודסה
בית ביאליק – ביאליק 22, תל אביב

7.1.2020 – 20:15 – על הדבש ועל המוות
נירית הלבני מארחת את ערן בר גיל לשיחה על ספרו
הספריה בעשרת

 

יום רביעי – 8 בינואר, 2020

8.1.2020 – 19:00 – כביסה מלוכלכת
מפגש עם יעל שרר והקרנת הסרט
ככר אתרים – הירקון 165, תל אביב

8.1.2020 – 19:30 – מדינת ישראל נ' אחמד קוזלי: רצח דני כץ
עם: עו"ד אביגדור פלדמן
קתדרה
מוזיאון ארץ ישראל – חיים לבנון 2, תל אביב

8.1.2020 – 20:00 – מקהלת מעיין ומקהלת בת-קול מארחות
עם: מקהלת בית הכנסת "מנורה" ממנצ'סטר
בתכנית: מנדלסון, ריינברגר, וילה לובוס, באט וחרל"פ
הקונסרבטוריון הישראלי למוזיקה – לואי מרשל 25, תל אביב
הכניסה חופשית

 

יום חמישי – 9 בינואר, 2020

9.1.2020 – 10:30 – "ונכרתה הנפש ההיא מעמיה" – עונש מוות
מרצה: יוסי נינוה
מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית – שד' הנשיא 89, חיפה

9.1.2020 – 17:30 – עיון ברומנים היסטוריים מאת שלום אש: "דער תהילים ייד" (איש התהילים) ו"קידוש השם"
עם: מרדכי יושקובסקי
קתדרה
מוזיאון ארץ ישראל – חיים לבנון 2, תל אביב

9.1.2020 – 19:00 – רנה שני: מבחר שירים
השקה
סיפור פשוט – שבזי 36, נווה צדק, תל אביב

9.1.2020 – 19:30 – שירת המדע
פרס עידוד היצירה הספרותית בין מדענים ע"ש עפר ליד
מכון ויצמן למדע – רחובות

9.1.2020 – 19:30 – מדוע אלתרמן ממשיך לדבר אלינו?
עם: פרופ' ניסים קלדרון
פולי בר – רוטשילד 60, תל אביב

9.1.2020 – 20:00 – כל הדרכים מובילות לרומא
התזמורת הקאמרית הישראלית
אריאל צוקרמן מנצח
אלכסנדר קורסנטיה פסנתר
בטהובן "הפתיחה קוריולן", אופ' 62
שופן קונצ’רטו לפסנתר מס' 2 בפה מינור, אופ' 21
גלעד הוכמן "קול קורא במדבר" לתזמורת קאמרית- היצירה נכתבה בהשראת טקסט שכתבה במיוחד הסופרת נאוה סמל ז"ל.
מנדלסון סימפוניה מס' 4 ("האיטלקית") בלה מז'ור, אופ' 90
מוזיאון תל אביב לאמנות – שד' שאול המלך 27, תל אביב

9.1.2020 – 20:00 – תחרויות האביב 2020 – קונצרט הזוכים
מוזיאון תל אביב לאמנות – שד' שאול המלך 27, תל אביב

9.1.2020 – 20:30 – אחינועם ניני
אולם התרבות – כפר מנחם

9.1.2020  – 20:30 – שומרות לילה – מופע
מועדון המחלבה – שדמות דבורה

9.1.2020 – 20:30  – שלישיית שחם-ארז-וולפיש
חגי שחם – כינור
רפאל וולפיש (בריטניה) – צ'לו
ארנון ארז – פסנתר
בלוך: שלושה נוקטורנים לשלישיית פסנתר
בטהובן: שלישיית פסנתר במי-במול מז'ור, אופ. 70 מס' 2
בטהובן: שלישיית פסנתר ברה מז'ור, אופ. 70 מס' 1, "הרוחות"
מנדלסון: שלישיית פסנתר מס' 1 ברה מינור, אופ. 49
הקונסרבטוריון הישראלי למוזיקה – לואי מרשל 25, תל אביב

 

יום ששי – 10 בינואר, 2020

10.1.2020 – 11:00 – מגדר ועולם משתנה: סיור במוזיאון תל אביב
מוזיאון תל אביב לאמנות – שד' שאול המלך 27, תל אביב

10.1.2020 – 11:30 – ספר, אשה, בית
מופע ספרותי בעקבות דמויותיו של עגנון
מוזיאון תל אביב לאמנות – שד' שאול המלך 27, תל אביב

10.1.2020 – 12:00 – כשתרצה אתר פוגשת את נתן אלתרמן
תן למלים לעשות בך
עם: חיים באר, אולה שור סלקטר, מיכה סלקטר, נתן סלור, נעם פרתום, דניאל סלומון, ערן צור, יהלי סובול, קרן טננבאום, אסף רוט
מדיטק – גולדה מאיר 6, חולון

 

שבת – 11 בינואר, 2020

11.1.2020 – 11:11 – שחרית מוזיקלית: שוברט, שומן
יוני פרחי – פסנתר
ג'ניה פיקובסקי – כינור
אביגיל ארד – צ'לו
דימיטרי ראטוש – ויולה
ניר קונפורטי – באס
שוברט: נוקטורנו לטריו במי במול מז'ור ד. 987
שומן: טריו ברה מינור אופוס 63
שוברט: חמישית דג השמך בלה מז'ור ד. 667
צוותא – אבן גבירול 30, תל אביב

11.1.2020 – 20:00 – יוני רכטר בהופעה
גריי – החרושת 2, יהוד

11.1.2020 – 20:00 – כל הדרכים מובילות לרומא
התזמורת הקאמרית הישראלית
אריאל צוקרמן מנצח
אלכסנדר קורסנטיה פסנתר
בטהובן "הפתיחה קוריולן", אופ' 62
שופן קונצ’רטו לפסנתר מס' 2 בפה מינור, אופ' 21
גלעד הוכמן "קול קורא במדבר" לתזמורת קאמרית- היצירה נכתבה בהשראת טקסט שכתבה במיוחד הסופרת נאוה סמל ז"ל.
מנדלסון סימפוניה מס' 4 ("האיטלקית") בלה מז'ור, אופ' 90
מוזיאון תל אביב לאמנות – שד' שאול המלך 27, תל אביב

 

בילוי נעים

 

 

מארועי השבוע בתרבות וספרות 29.12.19 – 4.1.20

שבוע חדש, שנה חדשה. אלה כמה מארועי השבוע הקרוב. אם תרצו

29.12.19 – 20:00 – הפילהרמונית הצעירה בחיפה
מנצח וסולן: איתי צרי
אדוארד אלגר: לארגטו מתוך סרנדה למיתרים במי מינור אופ. 20
יוזף היידן: קונצ'רטו לצ'לו בדו מז'ור
סזאר פרנק: סימפוניה ברה מינור
ז'ורז' ביזה: קטעים מתוך סואיטות "כרמן"
אודיטוריום חיפה – שד' הנשיא 138

29.12.19 – 20:30 – הנדל: יהודה המכבי
האנסמבל הקולי הישראלי
מנצח: יובל בן עוזר
שחקן: תומר שרון
דניאלה סקורקה: סופרן
אלון הררי: אלט
רון זילברשטיין: טנור
עודד רייך: בס
נגני התזמורת הסימפונית ירושלים
המשכן לאומנויות הבמה – רעננה

29.12.19 – 20:30 – חנוכריסמס: קונצרט חגיגי
עם: אנסמבל זמרי מורן
צוותא – אבן גבירול 30, תל אביב

30.12.19 – 20:30 – האפיפיור לובשת פראדה: בין אופנה לדת
עם: יערה קידר
מרכז ענב לתרבות – גן העיר, אבן גבירו 71, תל אביב

31.12.19- – 17:00 – קוראים עמוס עוז
במלאת שנה לפטירתו
קתדרה
מוזיאון ארץ ישראל – חיים לבנון 2, תל אביב

31.12.19 – 20:00 – געגועים לשנות ה-60
עם: להקת הסיקסטיז
מוזיאון תל אביב לאמנות – שד' שאול המלך 27, תל אביב

31.12.19 – 20:30 – יהדות ישראלית על פי אלתרמן
מרכז ברודט – צייטלין 22, תל אביב

1.1.20 – 18:30 – אמנות בדלת האחורית: מוואן גוך ועד לסימפסונים
מרצה: תמר סופר
מדיטק – גולדה מאיר 6, חולון

1.1.20 – 19:30 – שדרכם ליטול ואין דרכם לתת
מרצה: חיים באר
קתדרה
מוזיאון ארץ ישראל – חיים לבנון 2, תל אביב

1.1.20 – 19:30 – המגדלנה: ארטמיזיה ג'נטילסקי והקרווג'יזם הנשי
מרצה: יונתן הירשפלד
קתדרה
מוזיאון ארץ ישראל – חיים לבנון 2, תל אביב

1.1.20 – 20:00 – קול האהבה
אנסמבל מצו-דיוינה מארחים את קלייר דבונו
מוסיקה קאמרית מימי הביניים ופניני בארוק עם יצירות מאיטליה וצרפת.
אולם צוקר – היכל התרבות, הוברמן 1, תל אביב

2.1.20 – 11:00 – איך לתרגם נכון?
מרצה: פרופ' נסים קלדרון
אורח: דורי פרנס
מדיטק – גולדה מאיר 6, חולון

2.1.20 – 17:30 – יום הדין האחרון
עם: יסכה הרני וד"ר דורון לוריא
קתדרה
מוזיאון ארץ ישראל – חיים לבנון 2, תל אביב

2.1.20 – 20:00 – ארץ עיר ילדה: סלון ספרותי מוזיקלי
אצל יעל נוסבאום

2.1.20 – 20:00 – המטפחת של ורוניקה – הספרות הישראלית והברית החדשה
ערב לכבוד צאת ספרה של רות קרטון בלום
בית ביאליק – ביאליק 22, תל אביב

2.1.20 – 20:30 –  הנדל: יהודה המכבי
האנסמבל הקולי הישראלי
מנצח: יובל בן עוזר
שחקן: תומר שרון
דניאלה סקורקה: סופרן
אלון הררי: אלט
רון זילברשטיין: טנור
עודד רייך: בס
נגני התזמורת הסימפונית ירושלים
מוזיאון תל אביב לאמנות – שד' שאול המלך 27, תל אביב

3.1.20 – 11:00 – שנה בלי עמוס עוז
עריכה והנחייהעודד קוטלר
משתתפים: אבשלום (אבו)  וילן, שי חולדאי, בלהה בן אליהו, שירה חדד
שירה וקריאהלאורה ריבלין ושאול בסר
צוותא – אבן גבירול 30, תל אביב

3.1.20 – 21:30 – אחינועם ניני וגיל שוחט
היכל התרבות – קרית מוצקין

4.1.20 – 11:11 – שחרית מוזיקלית: מנדלסון, ברהמס, פורה
שולי ווטרמן ויולה
יוני עציון צ'לו
אנה קייסרמן פסנתר
מנדלסון: טריו 2 בדו מינור
ברהמס: טריו אופוס 101 בדו מינור
פורה: רביעייה בדו מינור אופוס 15
צוותא – אבן גבירול 30, תל אביב

4.1.20 – 11:30 – איתמר פוגש ארנב
אופרה לילדים מאת דוד גרוסמן ויוני רכטר
במאי: אלי גורנשטיין
אורח מיוחד: דוד גרוסמן (מספר)
אלי גורנשטיין (ארנב)
עדי צ'זרה (איתמר)
זמרי האנסמבל הקולי הישראלי
לטם עזנר, מעבדת
תומר בר, פסנתרן
מוזיאון תל אביב לאומנות – שד' שאול המלך 27, תל אביב

4.1.20 – 19:30 – מריאן ולאונרד
סינמטק – הארבעה 5, תל אביב

 

בילוי נעים

עשרת הנבחרים לשנת 2019

בשנת 2019 קראתי 78 ספרים (לא כולל J, הנמצא בקריאה עתה). ואיך ניתן לבחור רק עשרה? איך ניתן "לדלל" את הרשימה?
ובכן – קודם כל, מן הרשימה הוסרו 30 הספרים שנכתבו בעברית, אלה הזוכים לדירוג משלהם בסוף השנה העברית (וכך, בינינו, אני מצליחה "להשחיל" 20 ספרים נבחרים בשנה).

נותרו, אם כך, עוד 44 ספרים מתורגמים, ו- 4 ספרים שנקראו באנגלית; וצריך היה לבחור "רק" מתוך 48 ספרים.

אחרי התלבטויות לא מעטות, מתוך לא מעט ספרים טובים וטובים במיוחד (את אלה ה"בסדר" והמיותרים שללתי מיד), הצלחתי לצמצם את הרשימה ל- 13 ספרים מצוינים ביותר, ואז, בכאב, נמחקו עוד שלושה ספרים מן הרשימה.

אלה עשרת נבחרי לשנת 2019, ללא דירוג

הניקס – נייתן היל

כמו ספר מתח הוא מהפך דפים, יש תעלומות שצריכות להתגלות לאורך הזמן, יש שאלות שצריכות תשובות, ויש סיפור שמתגלגל בין העכשיו – שנת 2011, תחילתה של מה שקראנו אחר כך "המהפיכה החברתית", לבין פעם – סוף שנות הששים של המאה הקודמת, תנועת המחאה הגדולה כנגד מלחמת וויאטנם, ילדי הפרחים, ההיפים, אהבה סמים ורוקנרול, ותקופת הביניים – שנות השמונים של המאה הקודמת, שהן הבסיס לכל הסיפור הזה.

שלי ורק שלי – גבריאל טאלנט

צריך הרבה כוחות נפש כדי לצלוח את הספר הזה עד תוּמו. החיים המתוארים בו, חייה של נערה אחת, הם כל כך כואבים וכל כך מסובכים וכל כך בלתי אפשריים, ובכל זאת – הם בהחלט יכולים להיות. ובהחלט ייתכן שיש נערות כאלה, נשים צעירות כאלה, שיש להן חיים דומים לאלה של ג'וליה אלווסטון.

להמשיך לקרוא

מארועי השבוע בתרבות וספרות 22-28.12.19

כן, תמונה קצת אחרת השבוע, כי השבוע אארח את איגי דיין לשיחה על ספרו "חוה" בערב של ספרים בסמטה.
יום חמישי – 26.12.19 בשעה 20:30 בתאטרון הסמטה ביפו

וליתר הארועים השבוע:

22-25.12.19 – פסטיבל תל אביב לשירה

22-30.12.19 – תחרויות האביב 2020
קרן התרבות אמריקה-ישראל
מוזיאון תל אביב לאמנות – שד' שאול המלך 27, תלאביב

22.12.19 – 10:30 – בדרך אל העקדה
הגיבורים הטרגיים של המקרא בראי השירה העברית
מרצה: פרופ' חיים באר
מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית – שד' הנשיא 89, חיפה

22.12.19 – 20:00 – שחרורו של רוג'רו מהאי של אלצ'ינה
אופרה בבימוי מלא מאת: פנצ'סקה קצ'יני
תזמורת הבארוק ירושלים
מנצח: דוד שמר
זמרי מיתר אופרה סטודיו
אולם י.מ.ק.א – ירושלים

22.12.19 – 21:00 – שלך א. כורם
איה כורם בפרשנות אישית לשירי לאונרד כהן
נוקטורנו – ירושלים

22.12.19 – 21:30 – יאמאס בחגיגה של מוזיקה יוונית
אוסליבן – שד' המלאכה 121, מודיעין

23.12.19 – 19:30 – סיפור אהבה עם השפה העברית
עם: מאיר שלו
קנטה – גן העיר – אבן גבירול 71, תל אביב

23.12.19– 20:00 – שחרורו של רוג'רו מהאי של אלצ'ינה
אופרה בבימוי מלא מאת: פנצ'סקה קצ'יני
תזמורת הבארוק ירושלים
מנצח: דוד שמר
זמרי מיתר אופרה סטודיו
אולם צוקר – היכל התרבות, תל אביב

24.12.19 – 12:00 ו- 15:00 – הנסיך הקטן
עיבוד מוזיקלי-תאטרלי לסיפור "הנסיך הקטן"
מוזיקה: יהודה זיסאפל
זמרת: קרני זיסאפל
צוותא – אבן גבירול 30, תל אביב

24.12.19 – 20:30 – הבשורה על פי רולינג: נצרות בהארי פוטר
עם: אמנון הלל
הסליק – חיפה

25.19.19 – 19:30 – הסמרטפון באולם הקונצרטים
התזמורת הקאמרית הישראלית
מנצח: רוני פורת
כינור: רודה אלבס
כתיבה: נדיה רז חכם קרקוצקין
מרכז המוזיקה העירוני – שארית ישראל 10, יפו
הכניסה חופשית

25.12.19 – 20:00 – הנדל: יהודה המכבי
האנסמבל הקולי הישראלי
מנצח: יובל בן עוזר
שחקן: תומר שרון
דניאלה סקורקה: סופרן
אלון הררי: אלט
רון זילברשטיין: טנור
עודד רייך: בס
נגני התזמורת הסימפונית ירושלים
תאטרון ירושלים – מרכוס 20, ירושלים

25.12.19 – 20:30 – קונצרט לחג המולד
כנסיית עמנואל – בר הופמן 15, תל אביב

25.12.19 – 20:30 – הטוב, הרע ופרידריך ניטשה
עם: ג'רמי פוגל
אלכסנדר בר – באר שבע

25.12.19 – 21:00 – כמו צמח בר
הקוורטט מארח את רחל שפירא
טוקהאוס – נמל תל אביב

26.12.19 – 20:30 – ספרים בסמטה: איגי דיין / חוה
על הספר "חוה" ישוחחו איריס גנור ואיגי דיין
מוזיקה: שירים מתוך "תבואות הרוח" – איגי דיין
תאטרון הסמטה – סמטת מזל דגים 8, יפו

26.12.19 – 21:00 – היו לילות: מופע משירי מרדכי זעירא
עם: תמר גלעדי, רמי הראל, דלית עופר, ספי עספורי וז’וקה פרפניאן
בית אקו"ם – האנגר 22, נמל תל אביב

27.12.19 – 11:00 – סיור גלריות במבט מגדרי
שביל המרץ 5 – תל אביב

27.12.19 – 12:00 – שבתרבות עם ארז ביטון
צוותא – אבן גבירול 30, תל אביב

27.12.19 – 12:00 – הקוורטט מארח את יורם טהרלב
צוותא – אבן גבירול 30, תל אביב

28.12.19 – 10:30 – בטהובן: כל שלישיות הפסנתר – חלק ב'
יונתן זק פסנתר
סעידה ברלב כינור
שמחה חלד צ'לו
שלישיית פסנתר בסול מג'ור אופ. 1 מס. 2
שלישיית פסנתר במי במול מג'ור אופ. 70 מס.2
שלישיית פסנתר בסי במול מג'ור אופ. 97 (ארכידוכס)
צוותא – אבן גבירול 30, תל אביב

28.12.19 – 12:30 – בטהובן: סונטות לכינור ולפסנתר
אסי מתתיאס כינור
ויקטור סטניסלבסקי פסנתר
סונטה מס' 3 במי במול מג'ור אופוס 12 מס'3
סונטה מס' 10 בסול מג'ור אופוס 96
צוותא – אבן גבירול 30, תל אביב

28.12.1-9 – 13:00 – הנדל: יהודה המכבי
האנסמבל הקולי הישראלי
מנצח: יובל בן עוזר
שחקן: תומר שרון
דניאלה סקורקה: סופרן
אלון הררי: אלט
רון זילברשטיין: טנור
עודד רייך: בס
נגני התזמורת הסימפונית ירושלים
הכנסייה היוונית אורתודוקסית – חיפה

28.12.19 – 20:00 – מרתון יצירות בטהובן
תזמורת נתניה הקאמרית הקיבוצית
מנצח: דורון סלומון
כינור: גלעד הילדסהיים
צ'לו: שמחה חלד
סימפוניה מס' 7
הקונצ'רטו המשולש לפסנתר, כינור וצ'לו
צוותא – אבן גבירול 30, תל אביב

28.12.19 – 21:00 – שלך א. כורם
איה כורם בפרשנות אישית לשירי לאונרד כהן
מרכז ענב לתרבות – גן העיר, אבן גבירול 71, תל אביב