בתולת הים – קמילה לקברג

השבוע שעבר היה שבוע פורה במיוחד; ארבעה ספרים חדשים הגיעו אלי, ומשום שהייתי זקוקה למנוחה בחרתי בזה שנראה הכי מבטיח: ספר מתח, שוודי, שכתבה קמילה לקברג. השם הזה צלצל מוכר, ומיד זכרתי שקראתי פעם את סתת האבן שכתבה. לא כל כך זכרתי מה היה בו, בספר ההוא, כי כך טבעם של "ספרי המנוחה" שלי, שאני קוראת ומיד שוכחת את רוב העניינים שהיו בהם, אבל זכרתי שמאד נהניתי לקראו, ושהיו בו כל התבלינים הנכונים של ספר מתח.

ומה עושה ספר מתח לספר מתח טוב? קודם כל היפוך הדפים: כזה שהחיים עצמם מאד מפריעים לו, וכל מה שאת רוצה הוא להגיע הביתה, ולהתכרבל לך על הספה שבסלון עם הספר. כזה שאתה קורא במטה עד שנעצמות עיניך, ועוד קצת, עוד קצת, כי אי אפשר לעצור כך באמצע המשפט.

ומה עוד? שלא יהיה מובן מאליו, שלא יהיה ברור מי הרוצח/ת מן הרגע הראשון, או השני. שהעלילה תהיה מציאותית, שהגיבורים והגיבורות לא יהיו גיבורי על (כי אז זה ספר פנטזיה), וכל השאר בונוסים.

שלא נדע מי הרוצח ברגע הראשון או השני? ובכן, אני ידעתי מי הרוצח/ת בעמוד 293, רק כדי להבין שלא ייתכן שזה/זו הרוצח/ת בעמוד 356, והאמת מתחילה להתבהר רק בעמוד 399. ספר מתח טוב, ללא ספק.

אז מה היה לנו? סופר ביכורים שספרו זוכה להצלחה רבה, ולביקורות מצוינות, ודווקא בערב ההשקה מתמוטט. מכתבי איום מרומזים המגיעים לכמה אנשים בעיירה השקטה פילבקה, קצין משטרה שאשתו הרה ללדת תאומים, שהיא העורכת של ספר הביכורים, ויש בה סקרנות בלתי נדלית ויכולת חקירה שאינה נופלת מזו של המשטרה "האמיתית". סוכן נדל"ן עשיר רודף נשים, המתעב את אשתו והיא אותו, עוזרו של סוכן הנדל"ן, שדווקא אוהב עד מאד את אשתו, אלא שהיא נוטה למות מן המחלה הארורה. אשתו של הסופר האוהבת אותו עד כלות, והוא לא מחזיר לה אהבה.

ובין פרק לפרק, אתנחתא, סיפור אחר, סיפור שמתישהו ישתלב בסיפור העיקרי. סיפור שמסתבר מתישהו שהוא הוא ספר הביכורים המצליח של הסופר הצעיר. סיפור שיהיה מורה הדרך לקורא/ת ויבאר לו/לה את פשר העלילה.

רק התמונה האחרונה בספר נראתה לי לא כל כך שייכת, ואיזו סיבה היתה לה, ללקברג, לסיים כך את הספר?

לא זכרתי, מסתבר, מן הספר הקודם שלה, את קצין המשטרה ואשתו, ושאר הדמויות המוזכרות בספר. הן הוזכרו כבר אז, ב"סתת האבן". " הוא השלישי בסדרה, ו"בתולת הים" הוא השביעי בסדרה (כך ש"פספסתי" כמה מעלילות המשנה בדרך לספר הזה), ומסתבר שזה איזה טרנד כזה, לכתוב ספרי מתח כשהרקע לא משתנה. כך אצל יו נסבו, נלה נויהאוז, ועוד ועוד. אם תרצו תוכלו לקרוא את כל הסדרה, אך דבר לא ייגרע מכם, אם תקראו רק ספר אחד או שניים, אם תקראו לפי הסדר או לא. מקסימים הילדים שיופיעו בספר אחד, עדיין לא יוולדו בספר אחר, אם תקראו בסדר הפוך.

ספר מצוין לסוגו. מדיר שינה ומהפך דפים.

כדאי לכם גם.

 

בתולת הים – קמילה לקברג. תרגום: יעל צובארי. הוצאת: מודן. 411 עמודים.

Sjöjungfrun –  Camilla Läckberg

לרכישה

לרכישה בפורמט דיגיטלי (לא לקינדל!)

Share

2 תגובות בנושא “בתולת הים – קמילה לקברג

 1. נילי

  בדיוק סיימתי לקרוא
  אני מאלו שקראו את כל הסידרה:-)
  הבטן מתהפכת כשהיא כותבת על ילדים. …
  ספרים קשים אבל מהנים באותה נשימה.
  אכן ספר מתח ראוי

 2. מלברג

  קראתי את מרבית הספרים בסדרה, זה הספר שהכי אהבתי בסדרה וגם הכי מותח.
  מה שצרם לי הוא הסוף.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *